Blog

wasze portfolio

WASZE PORTFOLIO: Pauli Photos

9 stycznia 2020, Author: Szymon Kasolik

Kontynuując serię, w której chcę poświęcić uwagę czytelnikom bloga i obserwatorom Instagrama Szymon_mowi_pstryk. prezentuję Wam kolejną młodą, zdolną fotografkę… 🙂

Podcasty skupiają najlepszych fotografów w Polsce, tymczasem świetnych amatorów fotografii, którzy rokują do tego, by nimi być, jest całe mnóstwo. Będę więc ich wyszukiwać wśród moich obserwatorów i czytelników i publikował na blogu w postaci portfolio i krótkiego wywiadu. Mam nadzieję, że seria przypadnie Wam do gustu i czekajcie na wiadomość ode mnie, a przede wszystkim – róbcie dobrą fotografię.

A przed Wami…

Pauli Photos

pauli-photos

Poprosiłem Paulę, by napisała coś o sobie:

Pauli Photos: Cześć! Mam na imię Paula, ale znajomi mówią do mnie Pauli i tak też przedstawiam się w Internetach. Fotografuję ludzi, miłość i życie. Oprócz fotografii kocham też herbatę z cytryną, oglądanie bajek w niedzielne poranki leżąc na sofie w piżamie, spacery po lasach, podróże i odkrywanie nowych miejsc. Uwielbiam słuchać muzyki, gotować i chodzić do kina. Jestem raczej osobą nieśmiałą i introwertyczną, ale zupełnie się to zmienia kiedy mam w ręku aparat! 

Co ostatnio fotografowałaś?

Siebie. Wiem, że osoby, które mnie obserwują będą zdziwione, bo niezbyt często pokazuję się na zdjęciach. Kiedyś uwielbiałam robić autoportrety i znów chciałabym do tego wrócić. Kto wie, może niedługo te zdjęcia pojawią się u mnie na Instagramie.

Jak długo fotografujesz?

Tak naprawdę to odkąd pamiętam. Aparat był ze mną zawsze, kiedyś był moją ucieczką od rzeczywistości. Teraz zupełnie odwrotnie, staram się na zdjęciach tę rzeczywistość jak najlepiej oddać. Mimo tego, że robię zdjęcia pół życia, to taki fotograficzny przełom nastąpił w zeszłym roku. Całą swoją energię i wolny czas poświęciłam fotografii. Wykonałam ponad 100 sesji. Każda nauczyła mnie czegoś nowego i pozwoliła mi zrozumieć w którą stronę chcę zmierzać. Mimo tylu lat fotografowania, dopiero teraz mogę powiedzieć, że jestem na początku swojej drogi. I wiem, że zaczyna się niesamowita przygoda!

pauli-photos

Co jest dla Ciebie najważniejsze w Twojej fotografii?

W fotografii portretowej skupiam się na oczach i tym co w nich widać, albo wręcz przeciwnie. Fotografując zakochanych i rodzinki staram się szukać spojrzeń, dotyku, gestów między nimi. Z kolei na reportażu ważne jest dla mnie, by być bacznym obserwatorem i w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki. Nigdy nie kreuję sytuacji i kadrów, tylko ich szukam.  Myślę, że wszystko kręci się wokół ludzi, ich emocji, uczuć i ulotnych chwil. To jest dla mnie najważniejsze.

Jakie było pierwsze zdjęcie, z którego byłaś/eś zadowolona?

Raczej tego nie pamiętam, bo zazwyczaj po tygodniu od zadowolenia przychodziła faza zwątpienia w to „fajne zdjęcie”.  Ale jest jedno zdjęcie z zeszłego roku, które szczególnie mi się podoba. Piękna para i te emocje między nimi, a poza tym kadr i kolorystyka. No wszystko mi w tym zdjęciu gra tak jak chciałam. Nieskromnie mówiąc uwielbiam je! Ciekawe, czy za pół roku mi przejdzie hihi.

Mój fotograficzny guru to…

Cenię i obserwuję prace wielu fotografów, ale chyba nie mam swojego guru. Kiedyś namiętnie śledziłam i zachwycałam się pracami Andre Josselin’a (www.instagram.com/josselin). Była też dłuższa fascynacja zdjęciami Brandona Woelfel’a (ww.instagram.com/brandonwoelfel). Ale czy odnajdziesz jakieś elementy wspólne w ich zdjęciach i moich to nie wiem.  Jeśli chodzi o fotografów nie ma osoby na której się wzoruję. Bardziej niż zdjęcia innych inspiruje mnie muzyka, kino, natura i po prostu codzienność.

Gdzie się widzisz za 5 lat?

Nie wiem, czy potrafię  wybiegać myślami tak daleko do przodu jeśli chodzi o fotografię. Ostatni rok był tak niesamowity i nieprzewidywalny,  że przerosło to moje oczekiwania, plany i marzenia. Nie mam pojęcia jak to wszystko będzie wyglądało za 5 lat, ale wiem że nadal będę robić zdjęcia.

Jakie masz fotograficzne marzenie?

Oj jest kilka tych marzeń. Ale chyba najbardziej chciałabym, żeby nastąpił taki moment w którym nie będę musiała martwić się o możliwości mojego sprzętu i o swoje umiejętności. Pozwoliłoby mi to skupić się tylko i wyłącznie na fotografowanych osobach i budowaniu atmosfery podczas sesji.

pauli-photos

Jaka porada dla innych fotografów?
Z mojego może niewielkiego, ale własnego doświadczenia mogę powiedzieć innym młodym fotografom: Nie przejmujcie się chwilowymi niepowodzeniami, rzeczami na które nie macie wpływu i nieprzychylnymi komentarzami na temat waszych zdjęć. Róbcie wszystko tak jak Wam się podoba i tak jak Wy to czujecie, nic wbrew sobie. Myślę, że tylko wtedy można kochać fotografię, nigdy się nią nie znudzić i czerpać z niej tylko pozytywną energię. 


Więcej Pauli w sieci:

www || pauliphotos.pl

insta ||  @pauliphotos

face || Pauli Photos


pauli-photos