Blog

lightroom, Porady, portret

Jak nauczyć się dobrze obrabiać zdjęcia?

17 lipca 2019, Author: Szymon Kasolik

Jak nauczyć się obrabiać zdjęcia? Jak robić to dobrze?

Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie: co to znaczy DOBRZE obrabiać zdjęcia? Jest tyle tutoriali o tym, jak obrabiać zdjęcia. Codziennie oglądamy setki zdjęć i zachłystujemy się twórczością innych, nieustannie porównując ją do swojej. Wykreowanie swojego stylu obróbki jest teraz wyjątkowo trudne, zwłaszcza że żyjemy w czasach presetów, które można nabyć za kilka lub więcej złotych i już nasze zdjęcia wyglądają, jak fotografa, którego chcieliśmy. Albo przynajmniej tak nam się wydaje… 😉 Trzeba pamiętać o tym, że preset do Lightrooma zachowa się inaczej, zważywszy na warunki oświetleniowe i na body, którym zdjęcie zostało zrobione.

Ale serio, chcemy dziś wyglądać jednakowo?

Dlatego moja odpowiedź na to pytanie jest jedna: obrabiać konsekwentnie po swojemu.

jak-nauczyc-sie-obrabiac-zdjecia

“Ale na kolorach to Ty się nie znasz”

Takie słowa usłyszał kiedyś Wiktor Franko, mój fotograf guru, którego kolory zawsze idealnie trafiały w moje kubki smakowe. Wiktor po paru latach twierdził, że autor tych słów miał trochę rację, ale nie to jest istotą, dla której użyłem tego cytatu. Chodzi mi o to, że ten znakomity, “nieznający się na kolorach” fotograf ma swój styl, który rozpoznam z 1 km. Konsekwentnie go pielęgnuje, dzięki czemu jest ciągle coraz lepszym Wiktorem Franko, a nie np. coraz bardziej podobnym do Damiana Drewniaka.

Na początku Waszej fotograficznej drogi Wasze zdjęcia mogą wyglądać niedopracowane. Bardzo dobrze! Przecież inni i Wy wiecie, że jesteście na początku. To najlepszy okres, żeby szukać swojego stylu. Tylko eksperymentując można odnaleźć drogę, którą będzie się Wam dobrze podążało. Gdy już wejdziecie na tą drogę, to trzeba się jej trzymać. No, ew małe zakręty będą w porządku… Wiecie, to jak gdybyście jechali z Mapami Google i użyjecie drogi, którą jest np. 5 minut dłużej, ale ostatecznie zmierzacie w jednym celu 🙂

jak-nauczyc-sie-obrabiac-zdjecia

Jaki program do obróbki wybrać?

Ostatnio na swoim stories dałem dość luźną, ale konkretną wypowiedź co myślę o obróbkowych hejterach. Poruszyłem też temat programów z suwaczkami. Powtórzę to samo, co na stories: czy do osiągnięcia zamierzonego efektu użyjesz sobie Photoshopa, Lightrooma, Capture One, Painta, kredek świecowych czy farb plakatowych – jeden grzyb (pięknie o tym powiedziała Magda Russocka – możecie posłuchać lub przeczytać to tutaj).

Jest jednak coś ważniejszego, niż wybranie programu do obróbki. Magiczne suwaczki, których czasem, mam wrażenie, boimy się używać. Zachęcam do ostrego przeciągania ich na lewo i prawo. Ale takiego naprawdę mocnego. Nie kierować się narzuconymi, być może przez jakieś tutoriale, standardowe liczby typu: kontrast +70, vibrance -10. Przecież to Twoje zdjęcie, dlaczego ktoś ma Ci mówić o tym, jak ma wyglądać finalny efekt. Obrób je tak, żeby to zdjęcie szczerze ruszało Ciebie. Ale tak naprawdę szczerze, bo jeśli okłamiesz siebie, to odbiorca wyczuje, że jego też chciałeś okłamać.

Nie uciekniesz przed sobą

To taki zabawny temat. Choćbyście nie wiem jak próbowali odejść od swojego stylu, który nabędziecie z czasem, to jest to niemożliwe. Zawsze w Waszych zdjęciach będzie namiastka Was. I z tym trzeba i warto się pogodzić. Wiem, to po sobie. Napatrzyłem się na innych fotografów, zachłysnąłem ich stylem i próbowałem go narzucić sobie. Oczywiście bezskutecznie. Efektem tego była jedynie frustracja, a nie postęp w postprodukcji.

jak-nauczyc-sie-obrabiac-zdjecia

W tym poście wrzuciłem Wam kilka swoich zdjęć na przestrzeni lat. Od zawsze lubiłem ciepłe, zdecydowane kolory, mocne kontrasty i bardzo intensywne czernie. Oczywiście i na szczęście – te zdjęcia już lekko odstają od moich dzisiejszych umiejętności, ale chcę Wam pokazać, że ewidentnie jest w nich wyczuwalny mój styl obrabiania. Zresztą bardzo często to słyszałem, gdy wrzucałem swoje zdjęcia na różne portale fotograficzne: “Takie Twoje”. Teraz już wiem, że to największy komplement, jaki mogłem usłyszeć 🙂

Jak obrabiać zdjęcia? Tak, jak Wam się podoba 🙂


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/gorowicz/fotograficznierzeczbiorac.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/gorowicz/fotograficznierzeczbiorac.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/gorowicz/fotograficznierzeczbiorac.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35