Blog

Porady, przemyślenia

Jak fotografować ludzi, by pięknie ich pokazać?

30 kwietnia 2019, Author: Szymon Kasolik

“Nie jestem fotogeniczna”, “Nie lubię zdjęć” lub “Mam patrzeć w obiektyw?”

Jeśli Wasza praca fotografa polega na tym, by fotografować ludzi, to zapewne słyszeliście powyższe cytaty nie jeden raz 🙂 Ja słyszę je prawie na każdym ślubie, na którym pracuję. Nie ma co ludzi winić. Są nieprzyzwyczajeni do tego, że ktoś biega wokół nich z aparatem, a do tej pory jedyna sesja jaką mieli, to ta wykonana własnym smartfonem. Nasza w tym rola, by pokierować fotografowanych ludzi w taki sposób, by przede wszystkim czuli się oni komfortowo, a do tego podobali się sobie na zdjęciach. Z początku, gdy nasza wiedza o tym jak fotografować ludzi, a nawet też ta o sprzęcie, jest niewielka, możemy się wstydzić lub nie wiedzieć jak kierować ludźmi podczas sesji.

Ludzi fotografujemy w różnych sytuacjach. Podczas reportażu ślubnego pracujemy troszkę bardziej z ukrycia, mniej więc będziemy ingerować. Inaczej sprawy się mają już na samej sesji. Tutaj ponownie musimy oddzielić kadry, w których fotografujemy ludzi solo, i w przypadku sesji narzeczeńskich, ślubnych itd. – w duecie. Co jest trudniejsze? Pary mogą skupić się na sobie, więc ich uwaga skupia się bardziej na emocjach między sobą, niż emocjami z fotografem.

W przypadku fotografowania solo – będziemy musieli umieć kierować modelką/modelem, umieć wykrzesać emocje i piękno z danej osoby.

Na zdjęciu Ewa i Mateusz 

jak-fotografowac-ludzi-

Kacze usta, dziubki i dziwne pozycje

Jakiś czas temu na moim Instagramie napisał Mateusz, który podzielił się problemem prowadzenia modelek na sesji. Problem podkreślał fakt, że sesja była płatna, możemy więc uznać, że modelka płaci to wymaga i może robić, co chce. Nasza jednak w tym – fotografów – rola, by fotografować ludzi w taki sposób, by pięknie ich pokazać. Płacenie nam za sesję wynika z tego, że ludzie wierzą w nasze umiejętności pokazania ich przed obiektywem, a my nie możemy ich zawieźć.

Naturalną reakcją więc na powyższe, hmmm… nazwijmy to pociesznie: dziwactwa modelingu, powinna być nasza dezaprobata. Oczywiście w sposób kulturalny 🙂 Jeśli fotografowana osoba poczuje z naszej strony profesjonalizm i spokój zrozumie, że faktycznie nie wygląda korzystnie w takich sytuacjach.

Jeśli modelka jest na tyle zatwardziała, zawsze możemy ją troszkę oszukać i powiedzieć np.

– Wiesz co, gdy robisz ten dziubek, niekorzystnie wygląda Twój nos – itp. itd. Może akurat to ją przekona.

Na zdjęciu Emilia

jak-fotografowac-ludzi-

Jak fotografować ludzi, którzy robią to po raz pierwszy, a jak modelki

Fotografia ślubna niesie za sobą ten problem, że mamy do czynienia ze zwykłymi ludźmi, którzy niekoniecznie kochają stawać przed obiektywem. Jak już wspominałem – o ile na reportażu to stanowi mniejszy problem, tak na sesji stanowi większy. Jak fotografować ludzi, którzy nigdy nie mieli profesjonalnej sesji?

Filarem będzie tutaj dobra atmosfera. Para Młoda/ktoś kto pierwszy raz staje przed obiektywem, często mocno się stresują. Trochę żartów, trochę opowiedzenie o tym, jak będzie wyglądać sesja – to pomoże. Ja lubię powtarzać, że też na sesji potrzebuję się rozgrzać, więc wykonuję początkowo proste kadry.

Z modelkami sytuacja ma się prościej jeśli chodzi o samo fotografowanie. To jednak my musimy dobrze dobrać modelkę do klimatu sesji i potrafić wyciągnąć z niej emocje, które chcemy pokazać. Znów wracam do dobrej atmosfery, którą należy wytworzyć na sesji. Chyba mistrzem takiego klimatu jest Wiktor Franko, który sam siebie na sesji nazywa reżyserem na planie filmowym. To, jak Wiktor wprowadza modelki w atmosferę widać i czuć z każdego jego doskonałego portretu. A skoro Wiktor prowadzi warsztaty… 😉

Kreatywność i planowanie

Zanim pójdziemy na daną sesję, warto się do niej chociaż trochę przygotować. Kreatywność na pewno pomoże w fotografowaniu ludzi, warto więc ją ciągle pobudzać i rozwijać. Jeśli jednak mamy problemy ze spontanicznością na sesji, fajnie jest wymyślić wcześniej choć kilka kadrów, które chcemy wykonać. Przygotowanie się do sesji da nam pewność siebie, a co za tym idzie, zdobędziemy zaufanie fotografowanych osób.

To nie muszą być jakieś wyszukane kadry, tylko coś co zobaczycie w głowie. Kiedy już się to w niej pojawi, dążcie do zrealizowania pomysłu 🙂 To oczywiście też wynika z wiedzy i umiejętności technicznych, ale przecież każdy z nas, fotografów, stale je rozwija!

Taki kadr wymyśliłem sobie z Kasią – Panna Młodą. Zanim otrzymałem wymarzoną klatkę, musiałem zrobić grubo ponad 200 zdjęć. Kasia jednak czuła, że wiem co robię, i że efekt finalny będzie zjawiskowy. Dlatego mi zaufała i współpracowała do samego końca (czyt. dopóki kark jej nie odpadł :D).

jak-fotografowac-ludzi-

Bądźcie pewni siebie, miejcie świadomość tego, co robicie i rozmawiajcie z ludźmi. Jako fotografowie mamy misję, by pięknie pokazać osobowości, które stają przed naszym aparatem. Warto uczyć się jak fotografować ludzi przez cały czas. Pielęgnujcie tą wiedzę i umiejętność!